środa, 19 marca 2025

Spotkanie z pracownikami MIejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego

 

19 marca przybyli na nasze spotkanie przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Koniecpolu tj. Prezes Tomasz Góra i Kierownik Działu Wodociągów i Kanalizacji – Iwona Jarnecka-Klapa.

 W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, że Spółka MPK w Koniecpolu dysponuje nowoczesną infrastrukturą komunalną w zakresie oczyszczania ścieków, wytwarza  energię cieplną, utrzymuje
w sprawności ujęcia wodociągowe,  sieć wodociągową i sieć cieplną oraz utrzymuje w sprawności sieć kanalizacji sanitarnej, a także utrzymuje tereny zielone. Wszystkie te zadania obejmują teren Miasta i Gminy Koniecpol. 

 Prezes Tomasz Góra przedstawił nam podstawowe zadania Przedsiębiorstwa, a mianowicie: dostawa wody i odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości płynnych i stałych, dostawa ciepła, utrzymanie terenów zielonych, dróg i placów w okresie zimy i lata.

 Ostatnio Przedsiębiorstwo zrealizowało na Osiedlu rozbiórkę starej ponad 70-letniej przepompowni ścieków, w miejsce której wybudowano nową przepompownię i podłączoną ją do istniejącej kanalizacji.  Spółka zakupiła nowy sprzęt i samochody.

 Pan Tomasz Góra zapoznał nas w wieloma problemami, z jakimi boryka się zakład. Między innymi są to: przestarzałe, zniszczone rury  wodociągowe, wymagające wymiany, uporządkowanie kanalizacji deszczowej, oprzyrządowanie hydrantów, rekultywacja składowisk śmieci, dołączanie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej nowo budowanych bloków i Pałacu nad Pilicą.

 Spółka zamierza wprowadzić system  cyfryzacji wodomierzy, który pozwoli zdalnie odczytywać  stany poboru wody, zapewni zdalne sprawdzanie wycieków i awarii.

 Pan Tomasz Góra opowiedział nam o wodzie dostarczanej do domostw. Woda w Mieście i Gminie pochodzi z jednego źródła (oprócz Koniecpola Starego). Woda jest chlorowana, jest dobrej jakości. Jakość wody badana jest okresowo przez SGS Laboratorium Środowiskowe oraz Sanepid.

 Ponadto dowiedzieliśmy się o nowych zadaniach PSZOK tj. Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującym się w Radoszewnicy. W PSZOK przyjmowane są takie odpady jak np: odpady niebezpieczne, przeterminowane lekarstwa i chemikalia, zużyte igły i strzykawki, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny, zużyte opony, a od tego roku – odpady tekstyliów i odzieży. Do PSZOK mieszkańcy dostarczają odpady we własnym zakresie i własnym transportem. Punkt przyjmuje odpady od poniedziałku do czwartku w godz. od 7.00 do 15.00.

 Prezes Tomasz Góra zwrócił  uwagę, że mieszkańcy wrzucają często do toalet różne przedmioty,  które powodują zatory i awarie,  mogą przyczynić się do skażenia środowiska. Nie wolno wrzucać do kanalizacji (toaleta to nie śmietnik) takich przedmiotów jak: resztki jedzenia, tłuszcze, gruz i żwirek, gumy do żucia, leki i chemikalia, niedopałki papierosów, włosy, nici dentystyczne, chusteczki nawilżane, torby foliowe, przedmioty kosmetyczne (waciki, patyczki do uszu, podpaski, tampony, plastry, pieluchy).

 Słuchacze UTW mieli bardzo dużo pytań do Prezesa MPGK, w tym dotyczące pojemników na dane śmieci, worków na śmieci, rodzajów śmieci zaliczanych do danej grupy, łączenia śmieci itp.

Pan Tomasz Góra odpowiadał szczegółowo na pytania. Na koniec otrzymaliśmy ulotki dotyczące segregacji śmieci i wizytówki do kontaktu z Przedsiębiorstwem oraz suweniry.

Dziękujemy pięknie za wszystkie informacje i ciekawostki, które bardzo nam się przydadzą w codziennym życiu.