środa, 26 lutego 2025

Wizyta w teatrze

W dniu 26 lutego wybraliśmy się do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na sztukę Lekcje tańca. Autorem sztuki jest amerykański pisarz i  scenarzysta filmowy i telewizyjny Mark St. Germain. Sztukę wyreżyserowała Aneta Groszyńska – dyrektorka artystyczna Teatru Komedia w Warszawie. Brawurowo zagrało dwóch aktorów: Hanna Zbyryt i Bartosz Kopeć.

Główny bohater, to człowiek bardzo mądry, profesor w Instytucie Nauk o Ziemi w Nowym Jorku, ale inny do wszystkich – człowiek w spektrum autyzmu. Druga bohaterka – tancerka po kontuzji, kochająca taniec, neuronormatywna osoba, ale pogubiona w życiu i samotna.

Sztuka  Lekcje tańca to komedia, farsa, satyra, ale też jednocześnie groteska, pełna sarkazmu, metafory, ironii.  To  opowieść o czułości, tolerancji, otwartości,  o chęci zmiany i odwadze.  To opowieść o tęsknocie za drugą osobą, o lęku przed wejściem w relacje, o różnych psychikach ludzi

i nadwrażliwości  na bodźce, o lęku przed światem.   Przede wszystkim jest to sztuka edukacyjna, daje widzom impuls do myślenia i refleksji, do przyjaznego spojrzenia na drugiego człowieka.

 My wyszliśmy z teatru oczarowani, urzeczeni grą aktorów, szczególnie doceniamy grę Bartosza Kopcia, który pokazał nam zachowania typowe dla  człowieka będącego w spektrum autyzmu. Sztuka pokazała nam, że należy doceniać i szanować każdego człowieka, że nie należy się bać bliskości z ludźmi zachowującymi się trochę inaczej, niż większość z nas. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy zafascynowani mediami, internetem, często odcinamy się od świata zewnętrznego, zostajemy w czterech ścianach własnego mieszkania i nie widzimy osób żyjących blisko nas. Zmieńmy relacje z innymi, bądźmy przyjaźni i  otwarci na drugiego człowieka.