środa, 14 maja 2025

Senior w sieci. Nie daj się złapać w sieć oszustów - spotkanie z dr. Adrianem Musiałem

W dniu  14 maja br. w Domu Kultury w Koniecpolu gościliśmy dr Adriana Musiała, który już kilkakrotnie prowadził dla UTW w Koniecpolu wykłady i prelekcje. Ponadto pan Adrian Musiał od wielu lat jest administratorem pro publico bono strony internetowej naszego Stowarzyszenia, którą prowadzi w sposób profesjonalny i rzetelny. Za  wszystkie działania na rzecz naszego UTW  Panu dr Adrianowi Musiałowi serdecznie dziękujemy.

Pan Adrian Musiał zapoznał nas z zagrożeniami czyhającymi w sieci – tematem prelekcji było: Senior w sieci. Nie daj się złapać w sieć oszustów.

W trakcie wykładu poznaliśmy najczęściej spotykane metody oszustw np. phishing, malware, cyberbullying, oszustwa informacyjne, fałszywe sklepy internetowe, dezinformacyjne fake newsy,  naruszenia prywatności, naruszenia praw autorskich,  fałszywe kody QR, fałszowane  zakupy na Allegro, fałszywe inwestycje, zainfekowane załączniki itp.

W metodzie phishing przestępcy internetowi próbują wyłudzić poufne informacje, podszywają się pod zaufane instytucje, np. banki, sklepy internetowe, firmy kurierskie.  Wykorzystują fałszywe wiadomości (e-mail, SMS), strony internetowe,  aby nakłonić użytkowników do ujawnienia danych logowania, numerów kart kredytowych, haseł czy innych wrażliwych informacji.

Malware to złośliwe oprogramowania służące do  kradzieży danych lub zakłócania normalnego działania systemu komputerowego. W przesłanych załącznikach umieszczane są  wirusy, robaki, trojany i inne rodzaje złośliwego oprogramowania.

Cyberprzemoc, czyli cyberbullying, to zjawisko polegające na stosowaniu przemocy poprzez media cyfrowe. Ma na celu straszenie, wywołanie złości lub wstydu u osoby będącej  ofiarą. Stosowane jest tu  nękanie i dręczenie, ośmieszanie i upokarzanie, podszywanie się pod inną osobę, rozsyłanie intymnych zdjęć lub filmów, mowa nienawiści.

W sieci spotkać się można z fałszywymi zbiórkami i  loteriami,  z fałszowaniem dowodów osobistych, z fałszywymi wiadomościami, z dezinformacyjnymi filmikami i reklamami, stworzonymi za pomocą sztucznej inteligencji.

Prelegent wskazał nam instytucje i adresy, na które należy zgłaszać incydenty. CERT NASK to  krajowy system cyberbezpieczeństwa.  Zgłoszenia podejrzanych wiadomości SMS przyjmowane są poprzez przekazywanie ich na darmowy numer 8080, a inne za pomocą formularza dostępnego na stronie incydent.cert.pl oraz w ramach usługi Bezpiecznie w sieci w aplikacji mObywatel.

Wykładowca pokazał działania, które mogą nas uchronić przed incydentami. To przede wszystkim uważne czytanie otrzymywanych wiadomości, nie klikanie w nieznane strony i dziwne załączniki, sprawdzanie adresata informacji,  unikanie zakupów z odroczoną płatnością, nie odbieranie telefonów z nieznanych, dziwnych numerów, nie wchodzenie w podejrzane inwestycje i zakupy, a w przypadku zauważenia  incydentu - zgłoszenie go  Policji. Ważne jest zastrzeżenie 

nr PESEL, stosowanie silnych haseł, zabezpieczenie biometryczne telefonu,  stosowanie dwuetapowej weryfikacji hasła. Należy też sprawdzać wycieki naszego nr PESEL i haseł na stronie bezpiecznedane.gov.pl.  Wiele informacji  na temat ochrony przed incydentami można znaleźć  na stronie kampanii bezpiecznydzien.pl.

Prelekcja dr Adriana Musiała była bardzo pouczająca i przydatna. My sami lub nasi krewni czy znajomi, często byliśmy ofiarami złośliwych incydentów. Prelekcja uświadomiła nam, jakie niebezpieczeństwa czekają na nas przy obsłudze telefonu komórkowego, korzystaniu z różnych stron internetowych  i z różnych usług oferowanych przez Internet. W dzisiejszych czasach niemożliwe jest uniknięcie   nowych  technologii. Pamiętając o wskazówkach jakie przekazał nam dr Adrian Musiał będziemy mogli swobodnie i bezpiecznie poruszać się w sieci. Seniorzy, nie bójmy się nowych technologii i próbujmy, z umiarem i rozwagą,  posługiwać się nimi dobrze i bezpiecznie.