sobota, 20 maja 2023

Wycieczka do Tarnowskich Gór

 

W sobotę 20 maja 2023r. wybraliśmy się na wycieczkę do Tarnowskich Gór.

Zwiedziliśmy tam Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga.

Kopalnia Srebra – pozostałość po kopalni Fryderyk, to wyjątkowa w skali światowej kopalnia,

w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Do kopalni zjechaliśmy windą na głębokość 40 m. Szliśmy szlakiem o długości 1740 m, często schylając głowę w niskich, ciasnych korytarzach kopalni. Zobaczyliśmy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Odcinek o długości 270m przepłynęliśmy łodziami. Obejrzeliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe,  potężne komory wykute w XVIII i XIX w. Spotkaliśmy się z legendarnym skarbnikiem kopalni. Podczas wędrówki towarzyszył nam przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o dziejach Tarnowskich Gór oraz o życiu i pracy w kopalni. Na powierzchni obejrzeliśmy film i eksponaty, służące w pracy kopalni kruszców. Spacerowaliśmy też w Skansenie Maszyn Parowych, oglądając takie eksponaty jak walec drogowy, dźwig kolejowy, sprężarkę, lokomobilę, parowozy, pompy parowe itp.

Sztolnia Czarnego Pstrąga to również fragment XIX - wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Trasa zwiedzania biegnie kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Sztolnia nazywana jest podziemną Wenecją. Do kopalni zeszliśmy po schodkach Szybem EWA. W tajemniczej scenerii przepłynęliśmy łodziami odcinek 600 m. Przewodnik, opowiadając  o Sztolni i mieście, jednocześnie  wprawiał łódki w ruch, odpychając się rękami od ścian sztolni, zwanych ociosami. Sunąc po krystalicznie czystej wodzie przepłynęliśmy przez cztery murowane bramy: Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych.

W czystej wodzie żyje kilka gatunków ryb, w tym pstrągi. Z kopalni wyszliśmy po schodkach Szybem SYLWESTER.   

 W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Świerklańca, gdzie zawitaliśmy do Pałacu Kawalera, zwanym też Domem Kawalera. Uczestniczyliśmy w prelekcji prowadzonej przez p. Teresę Szydłowską, członka Stowarzyszenia Wrazidlok. Prelegentka opowiedziała historię Ziemi Tarnogórskiej, historię właścicieli Parku w Świerklańcu oraz historię budowli stworzonych przez ród Donnersmarcków. Obecnie nie istnieje Stary Zamek ani rezydencja zwana Małym Wersalem, które uległy po II wojnie światowej spaleniu, a potem wysadzeniu w powietrze. Dzisiaj został się tylko Pałac Kawalera oraz mały kościółek. W ogromnym Parku  okalającym budowlę można zobaczyć staw,  fontannę, stare drzewa: topole, jawory, sosny, świerki, kasztanowce.

 Na koniec zatrzymaliśmy się w Siewierzu, aby zjeść obiad. Dopisywała nam pogoda oraz nasze humory. Wycieczka była bardzo udana i pouczająca.