W środę 21 maja br. grupa słuchaczy i sympatyków UTW w Koniecpolu wybrała się do Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie na spektakl "Jak usunąć znajomego?"
Spektakl ten, to czarna komedia z wątkiem kryminalnym i zaskakującym zakończeniem. Napisana przez brytyjskiego scenarzystę i producenta filmowego Stevena Moffata, wyreżyserowana przez młodego dramaturga Radosława B. Maciąga.
Sztuka pokazuje współczesne niebezpieczeństwa i zagrożenia dla ludzi XXI wieku. Jest to prawda o naszej bezradności, braku decyzyjności, niemożności dogadania się z otoczeniem, braku umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji. Ale też o tym, że życiem często rządzi seria przypadków, a intuicja jest wielką siłą. Sztuka przestrzega nas przed ślepą wiarą w informacje, jakie możemy znaleźć w Internecie; one często wypaczają obraz danego człowieka. Trzeba traktować je pół żartem, pół serio, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności.
Ta komedia ma coś z brytyjskiego ducha Monty Pythona; bohaterowie robią dobrą minę do złej gry i coraz bardziej brną w absurd. W tekście sztuki jest więcej komediowości niż tragifarsowości, a główna bohaterka reprezentuje dualizm dobra i zła; do końca nie wiemy, co było w niej prawdą, a co zmyśloną nadinterpretacją.
Przedstawienie bardzo nam się podobało. Ubawiliśmy się i uśmialiśmy z wielu scen i dialogów. Nauczyliśmy się też, że trzeba być przyjaznym dla innych ludzi, że dużo można uczynić kierując się grzecznością i chęcią pomocy innym. Ale trzeba być ostrożnym w nawiązywaniu nowych znajomości, w spoufalaniu się z innymi i szybkim zaprzyjaźnianiu. Nie należy też zbyt pochopnie oceniać drugiego człowieka, zawsze należy zachować umiar i rozsądek wobec informacji z jakimi spotykamy się w mediach informacyjnych i społecznościowych.
"Jak usunąć znajomego", to bardzo mądra sztuka, pokazująca współczesny świat w trochę krzywym zwierciadle.