środa, 6 listopada 2024

Spotkanie z Leśnikiem

 

W dniu 6 listopada br. gościliśmy po raz kolejny Panią Urszulę Góralczyk-Brysiak -  Starszego  Specjalistę Służby Leśnej w Nadleśnictwie Koniecpol.

Jak zawsze wykłady o tematyce leśnej są bardzo ciekawe, dzisiejszy wykład zaczęliśmy herbatkami ziołowymi zbieranymi właśnie w lesie.

Pani Urszula poczęstowała słuchaczy herbatkami o różnych smakach tj. herbatką lipową, herbatką z płatków róży, herbatką z kwiatu czarnego bzu, herbatką rumiankową, herbatką z mięty, herbatką ze skrzypu oraz herbatką z liści malin. Wszystkie składniki były zbierane w lesie i suszone na słońcu.  

Herbatki  te  bardzo smakowały wszystkim słuchaczom.

Tematem wykładu były „Żywioły w lasach”. Są to cztery żywioły: żywioł wody, żywioł ognia, żywioł wiatru (powietrza) i żywioł ziemi.

Woda dla ekosystemów leśnych jest niezbędna do życia. Zmiany klimatu spowodowały zmiany w środowisku przyrodniczym. Wysokie temperatury powodują długotrwałe susze, co  prowadzi do obniżenia poziomu wód gruntowych, w wyniku czego rośliny  gubią liście. Następstwem jest  ubytek roślin, a nawet śmierć drzewostanów. Aby temu przeciwdziałać, w Polsce przede wszystkim dostosowuje się skład gatunkowy drzewostanów do typu siedliska. Często występują też  powodzie, które są szkodliwe  dla drzewostanów leśnych. W Polsce prowadzi się działania w celu regulacji stosunków hydrologicznych w lasach. W tym celu buduje się zbiorniki retencyjne, rowy do odprowadzania wody itp.

Ogień w środowisku naturalnym jest obecny od zawsze. Żywioł ognia niszczy lasy,  powoduje  znaczne straty gospodarcze i ekologiczne.  Częstą przyczyną pożarów jest człowiek.  Pożary powstają również z przyczyn atmosferycznych np. podczas wyładowań atmosferycznych w czasie  burzy.  Dzięki stworzeniu skutecznego systemu ochrony przeciwpożarowej pożary są wcześnie lokalizowane i następuje szybka reakcja służb ochrony przeciwpożarowej lasów..  

Wiatr czyli powietrze będące w ruchu, pomaga w ekosystemie leśnym. Dzięki powiewom wiatru dochodzi do rozsiewania nasion drzew na dużych odległościach.  Zimą wiatr strzepuje nadmiar śniegu z drzew, co przeciwdziała połamaniu gałęzi  Gdy wiatr wieje z dużą prędkością jest szkodliwy dla drzewostanów, wyrywa drzewa z korzeniami, łamie jak zapałki.    Najbardziej podatne na uszkodzenia są drzewa iglaste. Połamany i uszkodzony las stanowi tzw. Furtkę przez którą wkradają się inne zagrożenia: gradacja owadów, choroby grzybowe. Aby odbudować las potrzeba wiele dziesięcioleci. W Polsce systematycznie odbudowuje się lasy, poprzez dosadzenia w miejscach zniszczonego drzewostanu, jak również dzięki regularnemu prowadzeniu cięć pielęgnacyjnych hartujących młody drzewostan.

Żywioł ziemia to ożywiona część środowiska naturalnego. Lasy są miejscem życia wielu organizmów. W czasie nadmiernego rozwoju populacji szkodliwych owadów lub grzybów stabilność lasów ulega zagrożeniu. W zależności od miejsca żerowania i charakteru wyrządzonych szkód wyróżnia się: szkodniki glebowe-korzeniowe oraz szkodniki pierwotne, wtórne, techniczne, nasion, itp. Szkodniki powodują uszkodzenia drzewostanu lub prowadzą do całkowitego wyniszczenia. Dużym zagrożeniem dla lasów jest jemioła. Cykliczne oceny stanu lasów pozwalają  na zastosowanie zabiegów ochronnych.

Wykład p. Urszuli Góralczyk-Brysiak był bardzo ciekawy, pouczający, wzbudził w nas refleksje.  Spowodował, że będziemy bardziej uważni w lesie i będziemy obserwować las podczas wędrówek leśnych. 

Umówiliśmy się z Panią Urszulą na odwiedzenie wiosną szkółki leśnej.