środa, 10 kwietnia 2024

Wizyta w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

 

11 kwietnia 2024r. wybraliśmy się   do Częstochowy, do Teatru im. Adama Mickiewicza,  na spektakl  teatralny Urok likwidacji.  Spektakl był przedstawiony w ramach wykładu  organizowanego przez UTW przy Uniwersytecie Jana Długosza  w Częstochowie.

Przedstawienie było poprzedzone wywiadem z trzema aktorami grającymi w sztuce. Aktorzy ci  reprezentowali Polaków w różnym wieku : urodzeni a czasach PRL-u, urodzeni w  latach 80-tych XX wieku i urodzeni po
1990 r.  Opowiadali oni bardzo ciekawie o sobie, o sztuce, o swoich wspomnieniach i  uczuciach. Było to bardzo interesujące, ponieważ sztuka  Urok likwidacji   to opowieść o przełomie lat 1989/1990 i latach dziewięćdziesiątych XX w. - okresie transformacji Polski i Polaków  - i każde pokolenie widzi inaczej te czasy.

Spektakl jest oparty na reportażach  Piotra Lipińskiego i Michała Matysa pt. Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90. 

Lata te nazwane były polskim dzikim zachodem lat 90-tych, nową Polską, polską rodzącej się demokracji, lepszą Polską, okresem dojrzewania kapitalizmu, czasem, gdy każdy Polak był milionerem, czasem wielkich nadziei, okresem sukcesów i upadków.

 Nam, seniorom, czasy te tkwią w pamięci i są dla nas okresem wielkich zmian w kraju, w społeczeństwie i w nas samych.

Spektakl był w wielu miejscach komiczny, satyryczny, ironiczny, ale też  budzący wzruszenia i  zadumę.

Zadziwiające było to, że tylko sześcioro aktorów wcieliło się aż w kilkanaście ról różnych osób i instytucji. Zmieniali się na naszych oczach, za każdym razem grając perfekcyjnie,  przy prawie nie zmienianych kostiumach i charakteryzacji. Utożsamiali się z danym bohaterem i umieli go przedstawić w sposób realistyczny. Przy tym pięknie śpiewali; każda ze scen  i postaci była wzbogacona chóralną pieśnią-songiem.

Spektakl bardzo nam się podobał i zrobił na nas wielkie wrażenie, przywołał dawne czasy i wspomnienia.

To była prawdziwa sztuka, bardzo dobry teatr!